İHSAH KETİN KİMDİR?

Yazar: admin Tarih: Mayıs 3rd, 2012 İHSAH KETİN KİMDİR?

İHSAH KETİN KİMDİR?
TÜRK BİLİM ADAMLARI – İHSAN KETİN HAYATI ESERLERİ

İhsan Ketin (d. 1914 Kayseri – ö. 16 Aralık 1995 İstanbul) Türk jeolog. Türkiye’de “Jeoloji’nin babası” diye anılan Jeoloji profesörü İhsan Ketin yurtdışında da 1948Kuzey Anadolu Fay Hattının gerçek yapısını ortaya koymasıyla tanınmaktadır.[1] yılında
1914’te Kayseri’de doğan İhsan Ketin, ortaokulu ve liseyi Kayseri’de yatılı-burslu olarak okudu. Sonrasında Atatürk’ün gelişim için başlattığı yurtdışı bursu için başvuruda bulunan Ketin, bursu kazanıp 1932 yılında Almanya’ya gitti. İki yıllık dil eğitiminden sonra 1934’te Berlin Üniversitesi’nde jeoloji eğitimi almaya başlayan Ketin, Berlin’deki siyasal karmaşa ve hocalarının arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden Bonn Üniversitesi’ne geçti. Ünlü jeolog Hans Cloos’un yanında çalışmalarına devam eden Ketin, 1938 yılında doktora tezini tamamladı ve Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Enstitüsü’nde yardımcı doçent doktor olarak göreve başlayan Ketin, o sırada 24 yaşındaydı ve ülkenin doktora yapmış ilk jeoloğuydu.
Ülkeye dönüşünün ertesi senesi yaşanan Erzincan deprem felaketi ve 33.000 kişinin ölümü sonucu depremlerle ilgili çalışamalara başlayan Ketin, yurdun çeşitli bölgelerinde irili ufaklı sayısız depremi araştırdı. 1939’da başladığı çalışmalarını 1948 yılında “Anadolu Bloku” adıyla yayınladı ve dünya çapında ses getirmeyi başardı. “Kuzey Anadolu Fay Hattı”‘nın varlığını kanıtladığı bu makale, özellikle eğitim gördüğü Almanya’da çok büyük ilgi gördü ve bu sayede Ketin’e, jeoloji konusunda üst düzey bir ödül sayılan ‘‘Gustav Steinmann Madalyası’’ verildi.
1950-51 yılları arasında ABD’ne giden Ketin, dönüşünden kısa bir süre sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ne geçti ve iki üniversite arasında uzun sürecek bir rekabeti başlattı.
1942 yılında Bedia Hanım’la yaptığı evlilikten olan ilk çocukları Ali’yi (1943) 1.5 yaşındayken kaybeden Ketin, 1946 doğumlu ikinci oğlu Mehmet’i ise 1969’da apandisiti zamanında teşhis edilememesi ve patlaması nedeniyle kaybettiler. Üçüncü çocukları Ahmet ise inşaat mühendisliği eğitimi aldı ve ABD’ne yerleşti.
1999 depremi öncesinde bölgenin yerleşim için uygunsuzluğu ve deprem riski konusunda sayısız kez yetkilileri uyaran Ketin’in uyarıları dikkate alınmadı ve 30.000 kişinin öldüğü Gölcük depremi Ketin’i tekrar ülke gündemine soktu.

Ödülleri

Onur Üyeliği 1993 Türkiye Bilimler Akademisi,
Hamit Nafiz Pamir Hizmet Ödülü 1981 Türkiye Jeoloji Kurumu,
Bilim Ödülü 1981 TÜBİTAK,
Onur Üyeliği 1984 Londra Jeoloji Topluluğu, İngiltere,
Gustav-Steinmann Madalyası 1988 Almanya,
Fahri Doktora 1988 Bonn Üniversitesi, Almanya,
Onur Üyeliği 1988 Amerikan Jeoloji Topluluğu, ABD,
Onur Üyeliği 1990 Bulgaristan.

6 Yorum - “İHSAH KETİN KİMDİR?”

  1. bumu kısa dediğin?Kısa gözükenler bile yarım sayfa tutuyo offf

  2. off harbi ya

  3. o zaman sizde hepsini yazmazsınız kısaca yazarsanız olur biter..

  4. çççççççççççççççooooooooooook gggggggggüzelllll

  5. ÇOOKKKKK KISAAAAAAA BİRZ DAHA UZUN OLSAYDI
    .

  6. derin e aynen katılıyorum çok doğru söylemişşş…….. benim işime yarayıp yaramadığını pazartesi günü öğreneceğim…………………

Yorum Yap,Fikrini Paylaş!


Eğitim ve Ögretim